Väčšina detí strávi v škole minimálne 10 rokov. Realitou je, že naše školstvo je na chvoste všetkých relevantných rebríčkov.

Cieľ je jasný : Škola nás má pripraviť na život, rozviť naše talenty a skvalitniť to celé tak, že bez ohľadu na to, do akej rodiny sme sa narodili, podarí sa nám raz nájsť úspech, šťastie a byť dobrými členmi a členkami spoločnosti.

Tento cieľ však ako spoločnosť neplníme.

Naším cieľom je prispieť svojou troškou ku zmene. Fandíme každému, kto z pozície verejnej správy prinesie nejakú dobrú zmenu. Ale nemôžeme na to len čakať so založenými rukami.

Sme občianske združenie Platforma Naše školstvo. Naším cieľom je namiesto večného filozofovania o tom, že reformu už naozaj potrebujeme, ju jednoducho oddemonštrovať v praxi. Vybudovať systém, ktorý robí ten súčasný zastaralým a prekonaným.

Chceme z Banskobystrického kraja urobiť vzor toho, ako má školstvo vyzerať. Len si to predstavte – jeden kraj, kde to skrátka funguje. Kde máme prehľad o situácii, poskytujeme učiteľom a učiteľkám priamu a adresnú metodickú podporu, ktorá im vyhovuje, a ktorú vedia hneď použiť. Kde proaktívne zachytávame problémy a riešime ich preventívne, nie reaktívne. Kde sa spájame a podporujeme všetko dobré, bez zbytočnej byrokracie či politiky.

Jedno OZtko to v celom štáte nikdy nedokáže – jeden kraj je ale realistický.

Ako môže jedno občianske združenie dosiahnuť mýtybúrajúci kraj?

Reálne v úplne celom kraji to samo nikdy nedokáže – preto sme PLATFORMA, ktorá chce spájať všetky subjekty, ktorým ide o vec a chcú korektne spolupracovať. Čím viac kvalitných partnerstiev, tým lepšie.

Ak ide o to, ako konkrétne ale dosiahnuť zmenu, to je jednoduché – budeme sa venovať kvalitnej implementácii. Súčasná verejná správa vráža najviac energie do byrokracie, ktorú musí robiť, a reagovanie na rôzne (politické/spoločenské) premety – ktorým sa opäť len tak nedokáže vyhnúť. Väčšinou je to teda o rozdeľovaní peňazí a možno podporných opatreniach, ale pramálo o priamej činnosti, reálnom zavádzaní zmien.

My sa týmto obmedzovať nemusíme, sme občianske združenie. Môžeme sa plne sústrediť na to, aby sme priamo v teréne krok po kroku dokazovali, že to ide aj inak. Ak sa to podarí na 10 školách, následne na 50tich a raz možno 200, to je už masa, ktorú nejde ignorovať.

Prečo nám má ísť o jeden mýtybúrajúci kraj?

Lebo je to najlepšia možná cesta ku kvalitnému dopadu.

Nie sú to pozičné dokumenty, dlhočizné analýzy, plamenné tlačovky ani nič podobné. Táto platforma je pokusom postaviť sa za svoje sny. Ak sa podaria v celom jednom kraji, už ich nemožno úplne ignorovať.